Üniversiteler Özgür Düşüncenin Mekanları Olmalıdır! Öğrenim Hakkı Engellenemez!

Üniversiteler Özgür Düşüncenin Mekanları Olmalıdır! Öğrenim Hakkı Engellenemez!

Boğaziçi Üniversitesi’nde hükümetin politikalarına destek veren ve bu politikaları eleştiren öğrenciler arasında yaşanan gerginliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Meydanı teröristlere bırakmayacağız.” açıklamasıyla müdahil olmasının ardından, en az 11 muhalif öğrenci gözaltına alınmıştır.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından yapılan “O komünist, o vatan haini terörist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz.” açıklaması sonrasında yaşananlar, Anayasanın “Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz” (madde 42) hükmünü fiilen ortadan kaldırmıştır.

Muhalif öğrencilerin karşılaştığı bu vahim uygulamalarla Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğünün, eğitim hakkının ve demokrasinin en temel ilkelerinin nasıl yok sayıldığı gözler önüne serilmiştir. Bunlarla birlikte AKP’nin 15 yıllık pratiği de göz önüne alındığında, demokrasinin ve özgürlüklerin mekanı olması gereken üniversitelerin üzerine çöken karanlığın ne kadar derin olduğu da ortaya çıkmıştır.

Siyasi iktidar üniversitelerde özgür düşünceyi, bilimi, demokrasiyi, laikliği, barışı ve eşit, özgür, demokratik cumhuriyet talebini savunan öğrencileri hedef haline getirerek en temel hakları olan eğitim haklarını ellerinden almak istemektedir.

Eğitim Sen olarak, hükümetin politikalarını eleştirdiği için öğrencilerin gözaltına alınmasını ve darp edilmesini kınıyor, temel bir anayasal hak olan eğitim hakkını yok sayan ya da hedef alan her tür girişime karşı tüm öğrencilerimizle yan yana mücadele edeceğimizin bilinmesini ve gözaltına alınan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Benzer İçerikler

Bülten

En Üste Çık