Valilik Bursa’da 1 Mayıs yasakladı sendikalardan tepki geldi

Valilik Bursa’da 1 Mayıs yasakladı sendikalardan tepki geldi

Bursa Valiliği, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek kent genelinde tüm eylem ve etkinlikleri 17 Mayısa kadar yasakladı.

Bursa Valiliği, kent genelinde yapılacak her türlü eylem ve etkinliği koronavirüs salgınını gerekçe göstererek 17 Mayıs’a kadar yasakladı. Valiliğin açıklamasında birlik, kooperatif gibi sendikaların da genel kurul dahi yapacakları geniş katılımlı etkinliklere izin verilmeyeceği açıklandı.  

Bursa Valiliği, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek kent genelinde tüm eylem ve etkinlikleri 17 Mayısa kadar yasaklamasına DİSK Gıda-İş ve Eğitim Sen Bursa Şubesinden tepki geldi.

Bu iki yüzlülüktür

Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerekli önlemleri almayan hükümet iş 1 Mayıs olunca işçi ve emekçilerin talepleri hak arama mücadeleleri olunca tedbir almak akıllarına geliyor diyen Gıda İş Bursa Bölge Temsilcisi Nuri Aysever, “Bu bir iki yüzlülüktür. Bu yasaklamalar işçi ve emekçilerin haklı mücadelelerini her koşulda ve şartta gündeme getirmelerini engellemeye güçleri yetmeyecektir. Fabrikalarda önlem almamakta ısrar eden iktidar her fırsatta çarklar dönsün çağrıları yapıyor. Lebaleb kongreler yapıyor oralarda virüsün bulaşmayacağını düşünüyor galiba. Fabrikalarda işçi ve emekçiler ölümüne çalıştırılıyor. Sendikalaştığı için işçiler Kod29’dan işten çıkarılıyor bunlara ses çıkarmayan hükümet 1 Mayıs olunca en iyi bildiği şeyi uyguluyor yasaklamak. Taleplerimiz gayet açık ve nettir. Tam kapanma demek için zorunlu iş kolları dışında fabrikaların kapanmasını, Kod29 zulmüne dur demek için 1 Mayıs’ta taleplerimizi dile getireceğiz.” dedi.

1 Mayıs alanlarda kutlanmalıdır

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi salgın ülkemizi de etkisi altına almış, ülkeler salgınla mücadelede farklı yollar izlemiştir diyen Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, “Ülkemiz salgınla mücadelede sınıfta kalmış, zaman zaman kısmi kapanmalarla sorunu çözmeye çalışmıştır. Ancak bütün yükü 65 yaş üstüne ve küçük esnafa yükleyerek, günü birlik işlerde çalışarak yaşama mücadelesi veren emekçileri işsiz bırakarak salgınla baş edilemeyeceğini maalesef yaşayarak tecrübe ettik. Çünkü fabrikalarda emekçiler çoğu zaman fazla mesai yapmak zorunda kalarak çalıştı. Toplu taşıma araçları lebaleb yolcu taşımaya devam ediyor. Önlemler alınmadan, aşılar yapılmadan okullar açıldı. Kongre salonlarının doluluğuyla övünüldü. Bütün yaşanan olumsuzlukların sonucunda vaka sayılarındaki artışla birlikte yeni kararlar açıklandı. Dünya ve ülke tarihimizde çok önemli yeri olan 1 Mayıs etkinliklerinin, açık alanlarda yapılacak olması nedeniyle, yasaklar kapsamına girmeyecektir. Eğer aksi düşünülüyorsa, ilgililer; fabrikaları, toplu taşıma araçlarını, AVM’leri, gözlerinin önüne getirip, kapalı alanlarda bile böylesi yoğunluk varken, açık alanda mesafenin korunarak yapılması planlanan 1 Mayıs etkinliğini yeniden düşünmelidir. 1 Mayıs, katılmak isteyen emekçilerin katılımıyla alanda kutlanmalıdır.” dedi. 

Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere 14.04.2021 tarih 24 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 6. maddesinde “17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmemesine” kararı alınmıştır. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesi” kararı alınmıştır.

BursaMuhalif.com/Uğur Ökdemir

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık