Gazeteci Hrant Dink katledilişinin yıldönümünde anıldı

Gazeteci Hrant Dink katledilişinin yıldönümünde anıldı

Gazeteci Hrant Dink katledilişinin yıldönümünde anıldı

 
 Paylaş

Tam 15 yıl önce Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesinden çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak katledilen gazeteci Hrant Dink Bursa Demokrasi Güçleri tarafından anıldı.

Fomara Meydanı’nda biraraya gelen BGD üyeleri adına konuşan Yürütme Üyesi Ozan Kaplanoğlu,  “Yaşamı boyunca bu topraklarda barışın ve kardeşliğin yerleşmesi; halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü için mücadele etti Dink. Aydınlık düşmanı odakların elbirliği ile düzenlediği suikastta bir tetikçinin silahından çıkan kurşunlarla katledildi.” dedi. Siyasilerin, yargının, medyanın ve bazı devlet güdümlü sözde sivil toplum kuruluşlarının dahil olduğu bir hedef gösterme sürecinin sonunda Hrant Dink’e yönelik suikast düzenlendiğini ifade eden Kaplanoğlu, “İhmal, örtbas, delil karartmalarla devam etti. Hrant Dink, gerçek hikâyesi aydınlatılmamış bir cinayetin kurbanı olarak hâlâ kaldırımda yatıyor. Bugün, “Biz, yaşadığı cehennemi cennete çevirmeye talip insanlardık diyen” Dink’i kendi sözleriyle anıyoruz.” Şeklinde konuştu. 

“Devletlerin utanç duygusu olmaz; devlet, mekanik ruhsuz bir mekanizmadır ama halkların utanç duygusu olur.” diyen Ozan Kaplanoğlu, utanmak insana bahşedilmiş en önemli erdemlerden biri olduğunu Hrant Dink’e reva görülen sondan insanlık adına, vicdan adına, adalet adına utanç duyabilen insanların, onun hayal ettiği gibi bir dünyanın teminatı olduğunu da dile getirdi.

Kaplanoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı *AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i, katledilişinin 15’inci yıl dönümünde özlem ve saygıyla anarken; tüm gazeteci suikastlerinin aydınlatılmasını; gazetecilere yönelik saldırıların durdurulması için devletin bir an önce gerekli önlemleri almasını; halkın haber alma hakkı ile ifade ve basın özgürlüğüne saygı gösterilmesini talep ediyoruz.”

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık