KESK’in Edirne yürüyüş kolu Bursa’da

KESK’in Edirne yürüyüş kolu Bursa’da

KESK’in Edirne yürüyüş kolu Bursa’da

 
 Paylaş

Kamudaki toplu iş sözleşmelerinin sürdüğü Ankara’ya Edirne ve Batman’dan yürüyüş başlatan KESK‘in Edirne kolu, Bursa’ya ulaşarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Toplu İş Sözleşmeleri’nin sürdüğü Ankara’ya. Edirne ve Batman üzerinden iki kolda yürüyüş başlatmıştı. Edirne’den başlayan yürüyüş kolu bugün Bursa’ya ulaşarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kent Meydanı’ndan yürüyüşe başlayan KESK, bildiri dağıtarak Fomara Meydanı’ndan basın açıklaması gerçekleştirdi. 

2 Ağustos’ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde yaklaşık 3,5 milyon kamu emekçisinin ve 2 milyon emeklinin 2022-2023 yılında alacaları aylıkla belirlenecek. 

Yoksulluğa mahkum eden teklif kabul edilemez

27 Ağustos’ta kararın açıklanması beklenen görüşmelerde iktidarın, birinci altı ay için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci altı ay için yüzde 6+enflasyon farkı, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de yüzde 6+enflasyon farkı teklifine KESK, ‘yoksulluğa mahkum eden teklif kabul edilemez’ diyerek karşı çıktı. 

Alın teriyle geçinenler zor bir süreçten geçiyor

Basın açıklamasında konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluk son dönemde giderek artmıştır. Ülkenin alın teriyle geçim savaşı veren milyonları olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Ülkeyi yönetenler yıllardır ‘büyümede rekor kırdık, dünya bizi kıskanıyor’ dediler. Bu büyümede bizim payımıza düşen düşük maaşlar, sefalet ücretleri, işsizlik ve yoksulluk oldu. Yine karın tokluğuna, düşük maaşlarla, sefalet ücretleriyle çalışmak zorunda bırakıldık.” dedi.

TÜİK yayınladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bozgeyik, “Ücretler belirlenirken yoksulluk sınırı esas alınmalıdır” dedi.

KESK, iktidarın yandaş sendikası olmadı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da basın açıklamasına katılarak, KESK’e desteğini dile getirdi.

KESK’in Türkiye açısından çok önemli bir örgütlenme olduğunu ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra iktidarın bunu fırsat bilerek KESK’e ciddi cezalar verdiğini söyleyen Sarıbal, buna rağmen KESK’in boyun bükmediğini, emekten ve örgütlülükten yana çabasını sürdürdüğünü dile getirdi. Pandemi sürecinde de KESK üyesi sağlık çalışanlarının, eğitimcilerin ve emekçilerin canlarını ortaya koyarak çalıştıklarını söyleyen Sarıbal, bugün de iktidarın yandaş sendikası olmayarak ve kral çıplak diyerek mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık