‘Tam kapanma öncesi’ Bursa’da 1 Mayıs kutlandı

‘Tam kapanma öncesi’ Bursa’da 1 Mayıs kutlandı

Tam kapanma bahanesiyle yasaklanan 1 Mayıs DİSK, KESK, TMMOB, TBB, TÜMTİS çağrısıyla Kent Meydanı’nda kutlandı.

Bursa’da gün içinde farklı noktalarda 1 Mayıs kutlandı. Türk-İş’e bağlı TÜMTİS örgütlü olduğu iş yerlerinde, DİSK’e bağlı Birleşik Metal örgütlü oldu fabrikalarda 1 Mayıs’ı kutlarken, Türk-İş’e bağlı sendikalar ise Türk Metal Sosyal Tesisleri’nde 1 Mayıs için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bu sene 1 Mayıs’ın ana sloganı, “Umut Yan Yana” oldu. Bu sloganla işçi, emekçi, öğrenci, kadın, genç taleplerini haykırmak için 1 Mayıs alanında bir araya geldi.

Çarklar dursun, ölümler bitsin

Tertip komitesi adına konuşan TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Arslan, “Bugün tam kapanma diyenler sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar döndükçe işçiler ölüyor, sağlık emekçileri tükeniyor. Açık alanlarda nefes almanız yasaklanıyor, kapalı ortamlarda çalıştırılıyoruz. Göz göre göre ölüyoruz, böyle salgınla mücadele olmaz. Sadece salginla mücadele ile değil açlıkla yoksullukla mücadele ediyoruz. Kod 29 ile işimizi kaybediyoruz. Günde 50 TL’ye yaşamamız isteniyor” dedi.

Kadınların bir yandan işsizliğin, bir yanda da güvencesizliğin hedefi haline geldiğini, bu koşullar altında iş, aş, ve sağlık için mücadele edeceklerini belirten Arslan, “Barış içinde yeni bir toplumsal düzen kurmak ellerimizdedir. Yaşasın 1 Mayıs” açıklamasında bulundu.

Herkese aşı, herkese gelir desteği

Bu sene 1 Mayısı’nın en acil talebi “Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!” olurken, diğer talepler de şu şekilde:

  • Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!
  • Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son!
  • İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!
  • Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!
  • İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.
  • Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!
  • Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.
  • Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
  • İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık