Yüz yüze eğitimin devamı için gerekli önlemler derhal alınmalı!

Yüz yüze eğitimin devamı için gerekli önlemler derhal alınmalı!

Eğitim Sen Bursa Şubesi yüz yüze eğitimde yaşanan sorunları açıklamak için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar, “Pandemi koşullarında yüz yüze eğitimin devamı için gerekli önlemlerin alınması” çağrısında bulundu.

Okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanmasının üzerinden bir ay geçtiğini söyleyen Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar, “ Eğitim öğretimin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin halen alınmadığı görülmektedir. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, bahçe ve açık alan düzenlemelerinin yapılması, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerde kalabalık sınıf sorunu sürerken, seyreltilmiş eğitim uygulamaları hayata geçirilmedi.”

Parasız ve fırsat eşitliğine dayalı zorunlu eğitim çağındaki çocukların servis hizmetinin kalitesi ve güvencesi İçişleri Bakanlığı tarafından Anayasa ve sözleşmeye aykırı düzenlendiğini söyleyen Bayraktar, “Bir an önce yönetmeliğin yürütmesi durdurulmalı ve yönetmelik iptal edilmeli” çağrısında bulundu.

Ders saatleri 30 dakikaya düşürülmelidir! 

Türkiye’deki öğrencilerin önemli bir bölümünün kalabalık sınıflarda öğrenim gördüğünü belirten Bayraktar, “Öğrenci ve öğretmenlerin 40 dakika boyunca yeterince havalandırılmamış sınıflarda maskeli bir şekilde ders işlemesi sağlıksız bir ortam yaratmakta ve bulaş riskini arttırmaktadır. Eğitim emekçileri, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından ders sürelerinin 30 dakikaya indirilmesi talebi yoğun olarak dile getirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konudaki haklı talepler doğrultusunda adım atmaya ve ders sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz” dedi.

Havalandırma sistemleri derhal hayata geçirilmelidir!

Okullarımızda havalandırma sistemleri olmadığı gibi pencere sistemleri de düzenli ve sağlıklı bir havalandırmaya uygun olmadığını söyleyen Bayraktar, “Bu konudaki bütün çağrılarımıza rağmen gerekli çalışmalar başlatılmamıştır. Kış aylarının yaklaşmakta olduğu dikkate alındığında öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlıklı bir derslik ortamına kavuşabilmesi önemlidir. Bu konuda acilen çalışma başlatılmalı ve yüz yüze eğitimin devam etmesi riske atılmamalı” çağrısında bulundu.

Öğretmen ve yardımcı hizmet personeli ihtiyacı acilen karşılanmalıdır!

MEB, yıllardır kadrolu yardımcı personel alımı yapmamakta ve ihtiyaçlar İŞKUR üzerinden geçici görevlendirmelerle geçiştirildiğini hatırlatan Bayraktar, “Yüz yüze eğitimde bir ay geçmiş olmasına rağmen okullarımızın büyük çoğunluğunda yardımcı hizmet personeli ihtiyacı halen giderilmemiştir. Salgın gibi toplum sağlığını tehdit eden bir konuda her bireyin sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını, çalışma hakkını ve eğitim hakkını savunması gerektiği açıktır. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam zamanlı yüz yüze eğitim için tüm eğitim bileşenlerinin aşı olması, her şeyden önce toplumsal bir sorumluluktur. Bu konuda tüm eğitim emekçilerinin ve velilerimizin gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz” dedi.

Bayraktar sözlerine şöyle son verdi, “Eğitim Sen olarak gerek öğrencilerimizin en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenli ortamlarda yüz yüze eğitim alması, gerekse eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışması için gerekli olan tüm tedbirlerin eksiksiz alınması talebimizi bir kez daha belirtiyor, sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık