Eğitim Sen Bursa: Banka promosyon hakkımız yenilensin, kayıplarımız giderilsin

Eğitim Sen Bursa: Banka promosyon hakkımız yenilensin, kayıplarımız giderilsin

Eğitim Sen Bursa: Banka promosyon hakkımız yenilensin, kayıplarımız giderilsin

Bursa’da Eğitim Sen üyesi emekçiler, yaptıkları basın açıklamasıyla banka promosyonlarının yenilenmesi ve hak kayıplarının karşılanmasını talep etti.

Bursa'da Eğitim Sen üyesi emekçiler promosyon ödemelerinin güncellenmesi talebiyle basın açıklaması yaparken.
 

 

Fotoğraf: Evrensel

 

       Paylaş

Bursa’da Eğitim Sen üyeleri banka promosyonlarının yenilenmesi ve hak kayıplarının karşılanması talebiyle basın açıklaması yaptı.

Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bulunan Halk Bankası önünde bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri kayıplarının karşılanmasını istedi. Basın açıklamasını Eğitim Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem okudu.

Ülkemizde son aylarda enflasyonun tamamen kontrolden çıktığını, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitlelerinin zamlar altında ezilerek geçim derdine düştüğünü söyleyen Erdem, “Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçileri ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıyadır. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirmiştir” dedi.

“PROMOSYON SÖZLEŞMELERİ GÜNCELLENMELİ”

Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışanın ciddi anlamda mağdur olduğunu vurgulayan Erdem, “Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır. Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıkmıştır. Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. Bir yandan milyonlarca ücretli çalışan açısından büyük ekonomik kayıplar söz konusuyken, diğer yandan bankaların bilançolarında dikkate değer kar ve kazançların ortaya çıkması, promosyon sözleşmelerinin mevcut ekonomik koşullara uygun olarak güncellenmesini gerektirmektedir” dedi.

Görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmazsa, promosyon sözleşmesi yapılan bankadaki maaş hesaplarında bulunan bütün otomatik ödemeleri iptal edeceklerini söyleyen Erdem, “Kredi kartlarımızı iptal edeceğiz. Maaş ve ek derslerimiz hesabımıza yatar yatmaz başka bir bankaya EFT yapacağız” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık