Eğitim Sen Bursa: “Refakatsiz çocukların takipçisi olacağız”

Eğitim Sen Bursa: “Refakatsiz çocukların takipçisi olacağız”

Eğitim Sen Bursa Şubesi, deprem bölgesinde, depremzede çocuklara devlet tarafında sahip çıkılmadığı iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Eğitim Sen Bursa Şube Kadın Sekreteri Esin Karabulut, refakatsiz çocukların takipçisi olacaklarını söyledi.

Karabulut, “Depremin ilk günlerinden bu yana depremzede çocuklara devlet tarafından sahip çıkılmadığıyla ilgili iddialar ortaya atılmaktaydı. Bu iddialara ilişkin daha önce açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “Deprem bölgesinde şu ana kadar ailelerine ulaşılamayan refakatsız çocuklar konusunda tek yetkili kurum bakanlığımızdır” derken bizler bu çocukların bazılarının deprem bölgesinden alınıp İHH’nın “ayarladığı” evlere taşındığını öğreniyoruz. Bunları doğrulayanların ailenin rızası vardı şeklindeki bahanelerini de asla kabul etmiyoruz. Kaldı ki bu çocukların birçoğunun ebeveynlerini kaybettiği gerçekliği ortada dururken… Depremzede ve kimsesiz olabileceği düşünülen çocukların tarikatlarla ilişkili olabilecek bir derneğe teslim edilmesi asla kabul edilemez.  Bizler çocuklarımızın yaşadığı bu trajedinin tarikatlar tarafından istismarına asla müsaade etmiyoruz. Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir.  ” ifadelerinde bulundu.

Çocuklar hangi yasal düzenlemeye dayanılarak buralara yerleştiriliyor? 

Esin Karabulut, refakatsiz kalan çocuğun korunmasına ilişkin hizmetler ancak devlet tarafından ve yargı kararına dayalı olarak yapılabileceğini söyledi. Karabulut, açıklamalarına “Bu hizmetin, protokol adı altında yapılan düzenlemelerle özel kişilere, vakıf ya da derneklere verilmesi asla mümkün değildir. Bu durumdaki çocuklarla ilgili tüm iş ve işlemlerde çocukların üstün yararlarının gözetilmesi ve en yüksek koruma hizmetlerinden yararlandırılmaları devletin temel görevleri arasındadır çocukların sosyal hizmet kuruluşları dışında tutulmasının hukuki ve cezai sorumluluğu doğacaktır. Buradan tüm kamuoyuna bu konunun takipçisi olacağımızı duyurmak istiyoruz. Deprem bölgelerinde arama ilanı verilen ve refakatsiz çocuklara ilişkin yapılan çalışmaların bir an önce şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması ve depremden etkilenen bu çocukların maruz bırakıldıkları hak ihlallerinin önlenmesi gerekmektedir. Bu ihlallerin sonuçlarının onarılmasının devletin birincil yükümlülüğü olduğu da unutulmamalıdır. Bir an önce depremde ailesinin tamamını kaybeden çocukların durumuna yönelik ciddi bir takip sistemi kurulmalıdır.” diye devam etti. Diğer taraftan, sosyal medyada “depremzede çocuklara koruyucu aile” kampanyaları başlatılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesinde, ailelerin evlat edindikleri çocuklara, “Öz evlat gibi davranmasının” doğru olmadığı ve “Evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli olmadığı” açıklanmıştır. Evlat edinme dendiğinde maalesef ki Diyanet’in aklına gelen evlilik ve miras gelmiştir. Bu Diyanet’in çocukların cinsel istismarının önünü açan ilk açıklaması değildir. Daha önce Diyanet Vakfı yayınlarında ‘evlilikte alt sınırın kızlarda 9, erkeklerde 12’ olarak belirtildiği ortaya çıkmıştı hatırlarsanız. Ve 6 yaşından itibaren yıllarca cinsel istismara maruz kalan H.G.K.’nın duruşmasının üzerinden daha bir ay bile geçmediğini hatırlatmak isteriz. Diyanet çocuğu olmayan ailelerin kimsesiz çocukları büyütmek üzere yanlarına almalarında bir sakınca görmemekle beraber “evlat edinenle evlatlık arasındaki bu ilişki sebebiyle evlenme engeli olmadığı gibi evlatlığın kendi öz anne babası yerine, evlat edinenlerin nesebine kaydedilmesi de caiz değildir” demektedir. Bu ifadeler hukuka ve Medeni Kanun’a aykırıdır ve bu açıklamaları yapanlar hakkında derhal işlem başlatılmalıdır.”

Bizler çocuklarımızı sizden koruyacağız ve çocuklarımızı asla sizin karanlık zihniyetinize teslim etmeyeceğiz

Bizler, enkazımızı kaldırmaya, yaralarımızı nasıl saracağımızı düşünürken birileri maalesef ki depremden kurtulan çocukları istismar etmenin planlarını yapmaktadır. Onlara buradan sesleniyoruz; siz ne evlat edinin ne koruyucu aile olun… Bizler çocuklarımızı sizden koruyacağız ve çocuklarımızı asla sizin karanlık zihniyetinize teslim etmeyeceğiz.

Depremlerin ardından dayanılmaz bir acı yaşarken, hayata yeniden nasıl başlayacağımızı bilemez bir haldeyken her şeye rağmen azda olsa umudumuzu yeşerten bu çocuklarımızı asla kaybetmeyeceğiz. Bu nedenle daha fazla hak ihlaline maruz bırakılmaması için depremden etkilenen bu çocuklarımızın takipçisi olduğumuzu buradan tüm kamuoyuyla paylaşıyor ve tüm kamu görevlilerini sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık