Öğretmenlere seçim güvenliği çağrısı: Sandıkları koruyalım

Öğretmenlere seçim güvenliği çağrısı: Sandıkları koruyalım
BURSA - Öğretmenlerin “tek adam" rejiminden bıktığını belirten Eğitim Sen Bursa Şubesi Başkanı Derviş Erdem, tüm üyelerini 14 Mayıs’ta sandıkları korumaya çağırdı. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı resmi ve özel okullarda 19 milyon 162 bin 35 öğrencinin eğitiminde, toplam 1 milyon 201 bin 138 öğretmen görev alıyor. Okullardaki eğitimci yetersizliğine rağmen son verilere göre; mesleğini icra edemeyen 500 bin 41 öğretmen atama bekliyor. Geçim derdi, maaşların yetersizliği, sosyal ve özlük haklarının eksikliği ve güvencesizlik gibi birçok sorunla 14 Mayıs’ta sandık başına gitmeye hazırlanan öğretmenler, AKP döneminde yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve iktidarın düzenlemelerine karşı alanlardan çekilmedi.  
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Bursa Şubesi Başkanı Derviş Erdem, emekten yana olan siyasi partilere oy vereceklerini belirtti.
 
SANDIK GÜVENLİĞİ 
 
Yakın zamanda siyasi partiler tarafından ziyaret edildiklerini belirten Erdem, bu ziyaretlerde seçime ilişkin düşüncelerini paylaştıklarını söyledi. Seçim güvenliğine dair tüm üyelerine bildirimde bulunduklarını dile getiren Erdem, “Üye arkadaşlarımız sandıklarda görevliyse, görevli oldukları sandıkları bize bildirecekler. Seçim sonuçları belli olduktan sonra da ıslak imzalı seçim tutanaklarını bize gönderecekler. Bizler de onu çeşitli siyasi partilerle, Oy ve Ötesi gibi oluşumlarla paylaşarak, bir kontrol mekanizması oluşturmaya çalışacağız” dedi.
 
KİME OY VERİLECEK?
 
Tutum Belgesi açıkladıklarını hatırlatan Erdem, emekten yana olan siyasi partilere oy vereceklerini belirtti. Tutum Belgesi’nde herhangi bir siyasi parti ismi vermediklerini aktaran Erdem, “Emekten yana olmak, demokrasiden, eşit yurttaşlıktan yana olmak demektir. Çünkü bu mücadeleler olmadan emek mücadelesi de olmaz. Ülkenin her bir tarafı talan edilirken, Kazdağları, Bursa'daki Kirazlı Yaylaları gibi birçok yer talan edilirken, sadece emek mücadelesi yetmez. Bu yüzden ekoloji mücadelesine de omuz veren partilere oy vereceğimizi söyledik” diye belirtti. 
 
Ülkenin önemli sorunlarının başında adaletin geldiğine dikkat çeken Erdem, öğretmenlerin bu anlamda haksızlıklara uğradıklarının altını çizdi. Öğretmenler hakkında sendikal mücadeleden dolayı davalar açıldığını belirten Erdem, “Mesela 29 Aralık 2023’te bir grev yapmıştık. Bize cezalar verdiler. Buna itiraz ettik. Aynı davada bir mahkeme bizi haklı görürken, diğer mahkeme ceza verdi. Böyle bir adalet olmaz. Bu yüzden adaletten yana olan partilere oy vereceğiz. İnsan hakları, parasız eğitim ve parasız sağlıktan yana olan partilere oy vereceğiz. Aynı zamanda buna karşı mücadele sözü veren partilerden yana olacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÖĞRETMENLER İKTİDARDAN BIKTI’
 
Hem Bursa hem de tüm ülkedeki seçmenin “tek adam” rejiminden bıktığını ifade eden Erdem, bir değişimin öngörüldüğünü söyledi. Öğretmenlerin de bu sistemden şikayetçi olduğunu dile getiren Erdem, 15 Ocak’ta çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na değinerek, şöyle devam etti: “Bununla birlikte bir basamak sınavı getirildi. Bu sınav sonucunda kariyer alan arkadaşlarımız ile bu sınavın hiçbir işe yaramadığını düşünüp sınava girmeyen arkadaşlarımız arasında ciddi bir maaş farkı var. Şu an da sıradan bir öğretmen 13 bin lira maaş alırken, başöğretmen 19 bin lira alıyor. Aynı sınıfa giriyoruz, aynı zaman sürelerinde çalışıyoruz. Tabi bundan artık insanlar bıktılar. Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla ilgili de kesinlikle bir değişim olmalıdır.” 
 
OKUL VE ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI 
 
Binlerce köyde okul olmadığını kaydeden Erdem, “Köylerde okul yok. 3-5 öğrenci var diye, okulları kapattılar. Bakın eğitimde ve sağlıkta maliyet hesabı yapılmaz. Bütün köy okulları mutlaka açılmalı. Bütün öğretmenler kadrolu ve güvenceli çalışmalı” dedi. Öğretmenlerin sözleşmeli olarak göreve başladıklarını aktaran Erdem, sözleşmeli öğretmenlerin iktidara yakın sendikalara zorunlu olarak üye yapıldıklarını belirtti. Erdem, “Sözleşmeli öğretmenlere siyasi iktidara yakın idareciler, her türlü şeyi yaptırmaya çalışıyorlar. Örneğin Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) sendikacılık adına hiçbir şey yapmıyor. Ama üye sayısı artıyor. Nasıl artıyor? Çünkü sözleşmeli olarak atanan bütün öğretmenleri sendikaya üye yaptırıyorlar. Hatta tanıştığımız bazı öğretmenlerin bu üyelikten haberleri dahi olmuyor” diye belirtti.  
 
SANDIK ÇAĞRISI 
 
Görevli olsun olmasın bütün öğretmenleri sandıkları korumaya çağıran Erdem, şunları söyledi: “Bir arkadaşımız sandıkta görevlidir, oyların sayılması ve kullanılmasında olabilecek olumsuzluklara karşı önlem alır. Başka bir arkadaşımız görevli değildir ama bulunduğu yere yakın okula gidip oradaki ıslak imzalı sandık tutanaklarını alıp bize göndersin. Zaten arkadaşlarımıza bir iletişim numarası vereceğiz. Bütün arkadaşlarımızın o gün sandık güvenliği için yapabileceği ne varsa, onu yapmasını istiyoruz. Seçim anında da herhangi bir olumsuzluk yaşanırsa bizlere ulaşsınlar. Avukatlarımız ve siyasi parti avukatları ile iletişim halinde olup gerekli önlemleri almaya çalışacağız.” 
 
https://twitter.com/i/status/1656572186495184898
 
MA / Ömer İbrahimoğlu

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık