Bursa’da kadınlar polis barikatını aştı, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktı

Bursa’da kadınlar polis barikatını aştı, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktı

Bursa Kadın Platformu öncülüğünde Fomara Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, polisin engellemelerine rağmen Kent Meydanı’na yürüdü. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı kadınlar mücadeleye devam ediyor. Kararın açıklanmasının ardından Türkiye’nin dört bir tarafını mücadele alanına çeviren kadınlar, bugün de Bursa’da bir araya geldi. 

Fomara Meydanı’nda bir araya gelerek yürümek isteyen kadınlar, polisin engellemesiyle karşılaştı. Kadınların mücadelesi sonucu polis, barikatı açmak zorunda kaldı. “Cinselliğime değil tecavüze müdahale et”, “Çıplak arama işkencedir” yazılı ve katledilen kadınların isimlerinin olduğu dövizlerle yürüyen kadınlar Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 

İstanbul Sözleşmesi kadınların güvencesidir

İstanbul Sözleşmesi’nin hayatlarının güvencesi olduğunu ve vazgeçmeyeceklerini söyleyen kadınlar, “Cezasızlık politikasıyla faillere ortaklık eden bir devlet bu şiddetin ve cinayetlerin suç ortağıdır.” dedi.

Bursa Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Buse Satır, “Göstermelik komisyonlar, torba yasalar ve düzenlemelerle hakikat çarpıtılamaz. Gerçeklerin üstü örtülmesin, bir kişi daha aramızdan ayrılmasın, şiddete karşı somut adımlar atılsın diye İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” dedi.

Açıklamanın sonunda kadınların dile getirdiği taleplerin satırbaşları ise şu şekildeydi:

  • Eşit yurttaşlık hakkımızın garanti altına alınması için hayatın her alanında somut adımlar atılmasını istiyoruz.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yasalarda ve hayatın her alanında sağlanmasını istiyoruz.
  • Çocuk yaşta evlilikleri ve çocuk istismarını önlemesi gerekirken aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yumanların soruşturulmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. 
  • Tüm şüpheli kadın ve LGBTİQ ölümlerinin mercek altına alınmasını, faillerin ve soruşturmaların kapatılmasında rolü olanların cezalandırılmasını istiyoruz.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık