Madımak Katliamı 28. yılında Bursa’da anılacak

Madımak Katliamı 28. yılında Bursa’da anılacak

Sivas’ta 33 aydının ve iki otel çalışanının ölümüyle sonuçlanan Madımak Katliamı, 28’inci yıl dönümünde yine lanetlenecek.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 33 aydın ve iki otel çalışanının ölümüyle sonuçlanan Madımak Katliamı, 28. yıl dönümünde de lanetlenecek. 

Pirsultan Abdal Derneği Bursa Şubesi, Bursa Alevi Bektaş Dernekleri Platformu ve Bursa Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla 2 Temmuz Cuma günü saat 18.00’da Kent Meydanı’nda bir anma gerçekleştirilecek.

28 yıl önce Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden 33 aydın, yazar ve sanatçı, gericiler tarafından katledildi. Katliam öncesinde gerici ve şeriatçı örgütler haftalarca nefret ve düşmanlık içeren bildiriler dağıtıp “kıyam” çağrılarıyla Sivas’a gelecek olanları hedef göstermişti. 2 Temmuz günü gerici sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelen saldırganlar, güvenlik güçlerinin gözleri önünde katliamı gerçekleştirdi. Katliamdan sonra bu katliamda yer alan gerici katil güruh içinden sadece çok küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda çoğu ya hiç ceza almadı ya da küçük cezalarla kurtuldu.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık