Eğitim Sen Bursa’da 28. yılını kutladı

Eğitim Sen Bursa’da 28. yılını kutladı

Eğitim Sen Bursa Şubesi üyeleri, mücadeleyle geçen 28. yılını kutladı. 

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim Sen Bursa’da üyeleri ve emek dostlarıyla bir araya geldiği gecede 28. yılını kutladı. Eğitim emekçilerinin yoğun katılım gösterdiği gecede konuşan Eğitim Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem, eğitimin ülkede geldiği durumu değerlendirdi. 

Erdem, “Öğrencilerimiz sınıfa aç giriyor, aylardır yürüttüğümüz mücadele ile okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilmesini istiyoruz. Yıkılan okulların yerine yenileri yapılmadı, sınıflar kalabalık, bazı sınıflarda 40-45 öğrenci ders işleniyor. Okullarda yardımcı personel yok, ücretli öğretmenlerle eğitim yürütülüyor.” dedi. 

Bir gecede KHK ile işinden edilen arkadaşları için mücadelelerinin devam ettiğini söyleyen Erdem, “Tek bir suç unsuru bulamadıkları arkadaşlarımız bekletiliyor, işlerine iade edilmek için. Bu yıl getirdikler meslek yasası diye, eğitim emekçilerini ayrıştıran Öğretmenlik Meslek Kanununa karşı aylarca karşı mücadelemizi sürdürdük, dünyanın hiçbir yerinde üç dört maddelik meslek kanunu yoktur.” diyerek bunun bir meslek kanunu olmadığının altını çizdi.

100 yıllık mücadele tarihi

Dervis Erdem
Derviş Erdem açıklama yapıyor.

Son günlerde özellikle 15’inde verilen maaşlarla birlikte aynı işi yapan, aynı derse giren eğitim emekçileri arasında ciddi maaş farkı olduğunu gördüklerini belirten Erdem konuşmasını “100 yılı aşkın süredir devam eden eğitim emekçilerinin mücadelesi, çağdaş, bilimsel, kamusal, anadilde eğitim talebi için devam edecek.” sözleriyle sonlandırdı. 

Etkinliğe katılanlar arasında Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de vardı. Erdem, eğitim emekçilerinin mücadelesini selamlayarak, “Dayanışmayla birlikte sürmesi dilekleriyle 28. Yılını kutluyorum. 2023’ün birlikte mücadele etmenin bir yılı olduğuna inanıyorum. Bu yılın da bu gecenin de dayanışmayla geçmesini temenni ediyorum.” dedi. 

Gece sonrasında halaylarla ve Sasa’nın konseriyle devam etti.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık