İzmir’de yapılacak miting için Bursa’dan çağrı: “Tüm yurttaşlar için laiklik ve eşit yurttaşlık istiyoruz”

İzmir’de yapılacak miting için Bursa’dan çağrı: “Tüm yurttaşlar için laiklik ve eşit yurttaşlık istiyoruz”

İzmir’de yapılacak miting için Bursa’dan çağrı: “Tüm yurttaşlar için laiklik ve eşit yurttaşlık istiyoruz”

Unknown 15
 
 

ÇEDES projesinin iptali için İzmir’de gerçekleştirilecek olan mitingine Bursa’dan çağrı yapıldı: “Tüm yurttaşlar için laiklik ve eşit yurttaşlık istiyoruz.”

İzmir’de ÇEDES projesinin iptali için “Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık” şiarıyla yapılacak mitinge Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonları ve Veli-der Bursa Şubeleri çağrıda bulundu.

KESK Bursa Şubeler Platformunun ortak salonunda yapılan açıklamayı Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem okudu.

Son yıllarda, Millî Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve dernekler arasında çok sayıda iş birliği protokolü imzalandığını hatırlatan Erdem, “Bu ortak projeler üzerinden eğitimi dinselleşme süreci hızlandırılmış, doğrudan laik eğitimi ve laik yaşam tarzını hedef alan uygulamalar hayata geçirilmiştir. ÇEDES projesi “Öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi amacıyla tüm lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulları ile il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm cami ve Kur’an Kurslarını, milli eğitim müdürlükleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı il müftülükleri aracılığıyla okullara öğrencilerin sözde ‘manevi gelişimini desteklemek’ amacıyla ‘manevi danışman’ görevlendirmelerinin önünü açılmıştır. Bu bağlamda pedagojik eğitimi bulunmayan vaiz, imam hatip, Kur’an kursu öğreticileri, İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere çeşitli illerde görevlendirilmeye başlanmıştır” dedi.

“ÇEDES ve benzeri uygulamalardan derhal vazgeçmelidir”

Unknown 1 8

Laikliğin varlığı, din ve mezhep farklılıkları üzerinden farklı inançtan ve mezhepten insanların birbiriyle çatışmalarına son vermek, her inancın kendisiyle ve diğer inançlarla eşit haklar temelinde ilişki kurmasını güvence altına almak açısından önemli olduğunu ifade eden Erdem, “ÇEDES projesi bu yönüyle hem laikliğe hem de laik eğitim anlayışına temelden aykırılıklar içeren bir düzenlemedir. Türkiye’de eğitim politikalarının merkezinde yer alan “tek din, tek mezhep” anlayışının, farklı kimlik ve inançlara karşı önyargıları diri tutan ve milliyetçilik temelinde yükselen resmî ideolojiyi besleyen ‘manevi değerler eğitimi’ uygulamasının okullardan başlayarak ülkede yaratılan kutuplaştırmayı derinleştirmesi kaçınılmazdır. Böylesi bir uygulama hem çocukların sağlıklı gelişiminin hem de eğitim sisteminde eşit, özgür ve bilimsel düşüncenin ilerlemesinin önünde önemli bir engeldir. Milli Eğitim bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanlarının birbirine karıştırılmasına yönelik ÇEDES ve benzeri uygulamalardan derhal vazgeçmelidir” çağrısında bulundu.

Ankara’da 100 kurum bir araya gelerek, 16 Eylül’de İzmir’de Laik Eğitim, Laik Yaşam ve Eşit Yurttaşlık mitingi yapılmasına karar verdiğini belirten Erdem, “Bizler de Bursa’dan bu eyleme destek olma kararı almış olup, ÇEDES’e, karma eğitimi kaldırmaya yönelik adımlara, seçmeli din derslerinin zorunlu tutulmasına ve nihayet toplum mühendisliğine soyunarak eğitimi dinselleştirmeye yönelik uygulamalara hız veren siyasi iktidara karşı, toplumun tüm kesimlerini İzmir mitingine güç katmaya davet ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık