Eğitim Sen Bursa: Öğretmenlik meslek kanunu ‘Eşit işe eşit ücret’ ilkesini yok etmiştir!

Eğitim Sen Bursa: Öğretmenlik meslek kanunu ‘Eşit işe eşit ücret’ ilkesini yok etmiştir!

Eğitim Sen Bursa Şubesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak eğitim öğretimdeki yarı yılı değerlendirdi.

Eğitim emekçileri eğitim öğretimde geçen yarı yılı değerlendirerek öğretmenlik meslek kanununa neden itiraz ettiklerini bir kez daha anlattı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan açıklamayı Eğitim Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem okudu.

2022/23 eğitim öğretim yılının ilk yarısında öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Millî Eğitim Bakanlığı’nın yine gündeminde olmamıştır diyen Erdem, “Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesinin 14 Şubat 2022 tarihinde Resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından 19 Kasım 2022 tarihinde Kariyer Basamakları Sınavı yapılmış ve kamuda yıllardır uygulanan “eşit işe eşit ücret” ilkesi fiilen ortadan kaldırılmıştır. Türkiye’deki bütün eğitim kurumlarında 15 Ocak 2023 itibariyle “eşit işe eşit ücret” uygulaması bizzat siyasi iktidar ve MEB eliyle kaldırılmış bulunmaktadır” dedi.

“İş yerlerimizde huzursuzluk artmıştır”

Türkiye’de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaş kaleminde çalışmak zorunda kalan aynı işi yaptığı halde bu kadar farklı ücretlendirme yapılan başka bir meslek grubu bulmak mümkün değildir diyen Erdem, “ÖMK ile öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de dahil edilmiş, aynı derece ve kademedeki öğretmenlere yönelik farklı ücretlendirme politikası sonucunda iş yerlerimizde huzursuzluk arttığını” vurgulamıştır.

Eğitim Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem okudu Bursa’da yaşanan sorunları şöyle sıraladı:

 • Hala okullarımızda yardımcı personel yok denecek kadar az,
 • Hala okullarımızda güvenlik görevlisi yok,
 • Hala okullarımızda açlık sınırının yarısında ücretle, ücretli öğretmenler çalıştırılıyor,
 • Hala yıkılan okullarımızın yerine yenileri yapılmadı, binası yıkılan okullar başka okul bünyesinde eğitim öğretime devam etmekte,
 • Hala okullarımızda sözde seçmeli dersler, okul idarecilerinin istekleri ve zorlamalarıyla seçilmekte,
 • Hala okullarımızda laboratuvar yok,
 • Hala okullarımızda sanat ve spor salonları yok,
 • Taşımalı okullardaki öğrencilere dalga geçer gibi verilen yemeklerle öğrencilerin doyması mümkün değil,
 • Okullarımızın bünyesindeki ana sınıflarının tabelası değiştirilip, ana okulu yapıldı, MEB şu kadar yeni ana okulu açtık diye duyurular yapıyor.
 • Okullarımız çeşitli dini dernek ve vakıfların cirit attığı yerler haline gelmiş durumda, diğer taraftan bu çevrelerin baskısıyla yıllardır yaptığımız resim yarışmasına verilen onay iptal edilmiştir.
 • Bütün bunlar yetmezmiş gibi; geçen hafta okullarda, kurs ve destek eğitimleri iptal edilerek, İHH Yardım Vakfının toplantıları yapıldı, öğretmen arkadaşlarımız bu toplantılara katılmaya zorlanmıştır.
 • Temel gıdaya ulaşamayan öğrencilerimiz okullara beslenme getiremezken, kantinden yiyecek bir şeyler alamazken, MEB yaptığı protokollerle dernek ve vakıflara paralar aktarmaya devam etmektedir. 

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık