Eğitim Sen Bursa Şubesi’nden yeni hükümete talepler

Eğitim Sen Bursa Şubesi’nden yeni hükümete talepler

Eğitim Sen Bursa Şubesi seçim sonrası oluşacak hükümetten taleplerini açıkladı.

Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, ‘ÖMK’nin yarattığı ayrımcılık ve eşitsizliğe son verilmesini, yoksulluk sınırının üzerinde, eşit işe eşit ücret talep ettiklerini’ belirtti.

 

Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza yönelik taleplerimiz, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz siyasi iktidar tarafından görmezden gelinmektedir denilen açıklamada, “Siyasi iktidar ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin ve eğitim emekçilerinin, çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) üzerinden eğitim emekçilerine yönelik ayrımcı ve adaletsiz uygulamaları hayata geçirmiştir. Türkiye’de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaş kaleminde çalışmak zorunda kalan, bu kadar farklı ve dengesiz ücretlendirme uygulaması yapılan ikinci bir meslek grubu bulunmamaktadır. Eğitim emekçilerinin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren ve eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran ÖMK sonrasında, aynı işi yapan öğretmenler arasında ciddi ücret eşitsizlikleri ortaya çıkmıştır” denildi.

“Tüm eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşulları iyileştirilmeli”

Sendikamız yıllardır sadece öğretmenlerin değil, eğitim kurumlarında çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini savunduğu vurgusu yapılan açıklamada, “Nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel, yardımcı hizmetliler sınıfı ve 4-B statüsünde çalışan eğitim emekçilerinin hakları ve talepleri de dikkate alınmalıdır. Sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim ve bilim emekçisi arkadaşlarımızın çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi hedeflenmelidir” ifadelerine yer verildi.

Eğitim Sen Bursa Şubesi 14 Mayıs seçimleri sonrasında oluşacak yeni hükümetten taleplerini şöyle sıraladı: 

  • ILO-UNESCO ortak metni olan Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ni esas alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmalıdır.
  • Kamuda en düşük maaş yoksulluk sınırı üzerinde belirlenmelidir.  
  • Mevcut ücret farkları derece ve kademe gibi kriterler dikkate alınarak, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesi doğrultusunda düzenlenmelidir. 
  • Kamuda maaşlar başta olmak üzere, ekonomik, sosyal ve demokratik hak ve özgürlüklerimiz siyasi iktidarın ya da Cumhurbaşkanı’nın insafına bırakılmamalıdır. 
  • Sendikalarımızın ilk kurulduğu yıllardan bu yana temel talebimiz olan grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı yasal güvence altına alınmalıdır. 

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık