Eğitim Sen: Laik eğitimi hedef alan politika ve uygulamalara derhal son verilmelidir

Eğitim Sen: Laik eğitimi hedef alan politika ve uygulamalara derhal son verilmelidir

Eğitim Sen: Laik eğitimi hedef alan politika ve uygulamalara derhal son verilmelidir

Eğitim Sen Bursa Şubesi, ÇEDES uygulamasını protesto etmek için ve 16 Eylül’de İzmir’de düzenlenecek mitinge çağrı yapmak için basın açıklaması düzenledi.

Eğitim Sen Bursa Şubesi, ÇEDES uygulamasına karşı ve lâik eğitim, lâik yaşam, eşit yurttaşlık ilkelerini dile getirmek için basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de siyasi iktidarın eğitim sistemini siyasal-ideolojik hedeflerinin doğrultusunda, dini kural ve referanslara göre biçimlendirme isteği olduğunu söyleyen Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, “Son yıllarda, Millî Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve dernekler arasında çok sayıda iş birliği protokolü imzalanmıştır. Bu ortak projeler üzerinden eğitimi dinselleşme süreci hızlandırılmış, doğrudan laik eğitimi ve laik
yaşam tarzını hedef alan uygulamalar hayata geçirilmiştir. ÇEDES projesi “Öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi amacıyla tüm lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulları ile il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm cami ve Kur’an Kurslarını , milli eğitim müdürlükleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı il müftülükleri aracılığıyla okullara öğrencilerin sözde ‘manevi gelişimini desteklemek’ amacıyla ‘manevi danışman’ görevlendirmelerinin önünü açılmıştır. Bu bağlamda pedagojik eğitimi bulunmayan vaiz, imam hatip, Kur’an kursu öğreticileri, İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere çeşitli illerde görevlendirilmeye başlanmıştır. Protokolde ifade edildiği biçimiyle, “öğrencilerin moral ve motivasyonlarını artırıcı rehberlik hizmetlerinde bulunan” ‘manevi danışmanlara atfedilen kimi işlevler dört yıllık eğitim fakültesi mezunu psikolojik danışmanlarla, zaten yıllardır
sürdürülmektedir.” dedi.

ÇEDES PROJESİ HEM LAİKLİĞE HEM DE LAİK EĞİTİM ANLAYIŞINA TEMELDEN AYKIRILIKLAR İÇEREN BİR DÜZENLEMEDİR

 

Laikliğin varlığı, din ve mezhep farklıları üzerinden farklı inançtan ve mezhepten insanların birbiriyle çatışmalarına son vermek amacıyla olduğunu söyleyen Erdem, Değişik din, mezhep, inanç ve dünya görüşünden insanların gerçek anlamda “eşit yurttaş” olarak kabul edilmesi, devletin bütün inançlara eşit mesafede ve tarafsız yaklaşmasına, günlük yaşamın her alanında okulda, üniversitede, iş yerinde, sokakta, farklı kimlik, inanç ve dünya görüşleri arasında ayırım yapılmamasına bağlıdır. ÇEDES projesi bu yönüyle hem laikliğe hem de laik eğitim anlayışına temelden aykırılıklar içeren bir düzenlemedir.” ifadelerini kullandı.

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ İZMİR MİTİNGİNE GÜÇ KATMAYA DAVET EDİYORUZ

İzmir’de gerçekleşecek mitinge çağrıda bulunan Erdem şunları söyledi;

Bütün bu açıklamalar ışığında Ankara’da 100 kurum bir araya gelerek, 16 Eylül’de İzmir’de Laik Eğitim, Laik Yaşam ve Eşit Yurttaşlık mitingi yapılmasına karar verilmiştir. Bizler de Bursa’dan bu eyleme destek olma kararı almış olup, ÇEDES’e, karma eğitimi kaldırmaya yönelik adımlara, seçmeli din derslerinin zorunlu tutulmasına ve nihayet toplum mühendisliğine soyunarak eğitimi dinselleştirmeye yönelik uygulamalara hız veren siyasi iktidara karşı, toplumun tüm kesimlerini İzmir mitingine güç katmaya davet ediyoruz.

 

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık