Bursa Alevi Platformu: ‘Okullarda nefret tohumları ekilmesine izin vermeyeceğiz’

Bursa Alevi Platformu: ‘Okullarda nefret tohumları ekilmesine izin vermeyeceğiz’

Bursa Alevi Platformu: ‘Okullarda nefret tohumları ekilmesine izin vermeyeceğiz’

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde saat 14.00’de toplanan Alevi Bektaşi Birleşenleri “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganı atarak Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Mehtap Cengiz’in Alevilere yönelik nefret söylemi içeren ifadelerini protesto etti.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde saat 14.00’de toplanan Bursa Alevi Platformu “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganı atarak Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Mehtap Cengiz’in Alevilere yönelik nefret söylemi içeren ifadelerini protesto etti.

Hürriyet Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Mehtap Cengiz hakkında adli süreç başlatıldı. Bursa’da yaşayan aleviler kendilerini hedef alan ifadelere karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bursa Başkanı Murat Çalışkan okudu. Çalışkan, alevilere hakaret eden öğretmenin başka bir okulda görevlendirildiği bilgisini aldıklarını bunun da doğru olmadığını belirtti.

Hürriyet Anadolu Lisesi’nde aleviler hakkında “Ben alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir” şeklindeki ifadelerine tepki gösteren açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bursa Başkanı Murat Çalışkan okudu.

 

Okullarda nefret tohumu ekilmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Çalışkan, “Olayı bir öğrencinin durumu ailesine anlatmasıyla öğrendik. Aile tarafından Hürriyet Anadolu Lisesi’nden gerekli işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Yine aile ve demokratik kitle örgütü temsilcileri tarafından Bursa Valisi ile görüşülmüş, öğretmenin görevden uzaklaştırılması ve hakkında idari işlem yapılması talep edilmiştir” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK’

Eğitimci sıfatını taşıyan bu şahsın nefret içerikli söylemlerinin Anayasaya aykırı olduğunu sözlerine ekleyen Çalışkan şöyle devam etti: “Şahıs hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını oluşturması nedeniyle suç duyurusunda bulunduk. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı. Ancak aynı şahsın başka okulda görevlendirildiğini öğrendik. Bunu kabul etmiyoruz. Bilim yuvası olması gereken okullarda nefret tohumu eken Alevi inancı ve kültürüne yönelik iftira ve hakaretlerde bulunan toplumsal barışımıza, birliğimize kasteden ayrıca laiklik karşıtı gerici cinsiyetçi söylemlerde bulunan ve açıkça suç işleyen bu kişinin öğretmenlik yapması kabul edilemez.”

Eğitim Sen de alanda söz alarak, “Öğretmen demeye dilim varmıyor. Bizler bu kişi hakkında hem adli hem idari sürecin başlaması için başvuruda bulunup takipçisi olacağız. Bu kişinin derhal görevden alınıp cezalandırılması gerekmektedir.” dedi.

 

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da eyleme destek verdi. Sarıbal, “Bugün burada iktidarın uzunca bir zamandır kimlik ve inanç üzerinde ısrarla yapmaya çalıştığı şeyin sonucunu yaşıyoruz. Bursa’nın laik demokratik eğitimden yana olan bütün kesimlerini selamlıyorum. İktidar ısrarla bizleri kriminalize ederek bizleri ayrıştırmaya çalışıyor. Biz eşit yurttaşlık talebimizden vazgeçmiyoruz. Hemen arkamızda duran Milli Eğitim Müdürü Bursa’ya geldiğinden beri sendikaları nasıl ayrıştırdığını baskıladığını biliyoruz. Bir kamu görevlisi öğretmen bireysel olarak böyle bir davranış sergileyemez. Ancak arkasında bir güç gördüğünde, cezasızlığı bildiği koşulda bu sözleri söyler. Bu yapılan hakaret sadece alevilere değil bütün halklara karşı yapılmıştır. İktidar işsizlik, yoksulluk konuşulsun istiyor. Çatışmacı siyaset üzerinden ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Bu öğretmen iktidarın bir anlamda temsiliyetidir” dedi.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık