Bursa’da ‘Dünya Barış Günü’ yürüyüşü

Bursa’da ‘Dünya Barış Günü’ yürüyüşü

Bursa’da ‘Dünya Barış Günü’ yürüyüşü

içerisinde Manşet
A A
20244a54 dc40 4bfb a30e d9a3617937a7
 
 

Bursa’da meslek kuruluşlarıi sendikalar ve sivil toplum örgütleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nünde Şehreküstü Meydanı’ndan Kent Meydanı’na yürüdü.

5e9a43ee c6cc 49c0 9539 092a7e821b62

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, TMMOB, KESK, Bursa Barosu, TÜMTİS, DİSK, Bursa Tabip Odası  ve Bursa Demokrasi Güçleri, Şehreküstü Meydanı’ndan Kent Meydanı’na yürüyüdü.

Basın açıklamasını okuyan Bursa Tabip Odası Başkanı Tufan Kumaş:

“İnsanlık tarihinin en büyük yıkımlarından biri olan 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı 1 Eylül 1939’un 84. yılında, aynı acılar bir daha yaşanmasın, savaşlar dursun, silahlar sussun diye bir kez daha Dünya Barış Gününü kutluyoruz.

‘ONCA YIKIMA RAĞMEN SAVAŞ VE ŞİDDET SON BULMUYOR’

Yaşanan onca yıkım ve vahşete rağmen, dünya üzerindeki savaş, çatışma ve şiddet bir türlü son bulmuyor. Sınırsız bir sömürü arzusuyla işleyen küresel kapitalist düzen, dünya halklarını birbirine kırdırmaya, kan dökmeye, çatışmaları kışkırtmaya devam ediyor.

Başta Ortadoğu ve Ukrayna olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde emperyalist güçlerin körüklediği savaşlar ve iç çatışmalar yaşanıyor. İnsanlar evlerinden, şehirlerinden, ülkelerinden göç etmek zorunda kalıyor. İnsan onurunu ayaklar altına alan şartlarda ve her türlü sömürüye maruz kalarak yaşamaya mahkûm ediliyor. Savaş bizden uzakta değil, emperyalizmin güç ve kar hırsıyla hepimizin hayatını her an tehdit eden bir olgu ve hemen yanı başımızda duruyor.

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının hemen eşiğindeyken, 1 Eylül vesilesiyle, kurucu söylemlerinden olan ‘Yurtta barış Dünyada barış’ sözünü inatla ve ısrarla dile getiriyoruz.

Ancak biliyoruz ki ‘savaşa hayır’ demek, ‘barış talep etmek’ tek başına yeterli değildir. ‘Savaşa hayır’ demek, aynı zamanda emperyalizme dur diyebilmektir. Emperyalist güçlerin tüm dünyayı tahakküm altına alma hırsına ve enerji kaynaklarını kontrol etme arzusuna dur diyebilmektir. Bugün özellikle ülkemizde, iktidarın izlediği NATO yanlısı militarist politikaları reddetmek; ülkede, bölgede, dünyada barışı ve halkların kardeşliğini savunmak; savaşlara, işgallere, her türden yayılmacılığa karşı çıkmak demektir.

BARIŞ İÇİN MÜCADELE ETMEK ANCAK VE ANCAK EŞİT, ÖZGÜR, ADİL BİR ÜLKE VE DÜNYA TALEBİYLE MÜMKÜNDÜR

Barış için mücadele etmek ancak ve ancak eşit, özgür, adil bir ülke ve dünya talebiyle mümkündür.

Bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, çatışmaların ve silahların sustuğu, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler “yurtta barış, dünyada barış” istiyoruz!

Silahın ve şiddetin yarattığı korkuya karşı, barışın umuduna ihtiyacımız var. İçinden geçtiğimiz bu tarihsel eşikte, gerçekten demokratik, eşit, özgür, adil bir ülke ve dünyada yaşayabilmek için, tüm insanları barış umudunu büyütmeye çağırıyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günümüz kutlu olsun!..

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık