Bursa’da emekçiler 1 Mayıs’ta alanlarda

Bursa’da emekçiler 1 Mayıs’ta alanlarda

Bursa’da emekçiler 1 Mayıs’ta alanlarda

Bursa’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nünde DİSK, KESK, TMMOB, BTO ve TÜMTİS’in çağrısıyla binlerce kişi eski stadyumda bir araya gelerek Kent Meydanı’na yürüdü. Ülkede yaşanan sosyal, ekonomik ve politik sorunların yanı sıra Maraş depremlerinin yarattığı acı ve öfke, Bursa’da 1 Mayıs kutlamalarına yansıdı.

 

DİSK, KESK, TMMOB, BTO ve TÜMTİS’in çağrısıyla Bursa’da eski stadyumda bir araya binlerce kişi ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize, işsizliğe, yoksulluğa ve kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısı yaptı.

Öz İplik İş Sendikası Bursa 1 Mayıs etkinliğine katıldı. Sendikalaştıkları için işten atılan Öz İplik İş üyesi Barutçu Tekstil’de çalışan kadın işçileri de sendikal talepleriyle yürüyüşte yer aldı.

 

Ülkedeki sosyal, ekonomik ve politik sorunlara karşı oluşan toplumsal muhalefet Bursa’da 11 Mayıs etkinliğine de yansıdı.

 

 

Tertip Komitesi adına açıklamayı TÜMTİS üyesi Baran Kahraman okudu.

Kahraman, kapitalizmin kar hırsı ve iktidarın rant politikalarının neden olduğu depremde yaşamlarını yitirenleri saygıyla andıklarını belirterek, “Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla işin içinden sıyrılamazlar” dedi.

Ayrıca, zamlar ve alım gücündeki erimenin hayatı yaşanılmaz hale getirdiğini, işsizliğin arttığını, yurt dışına beyin göçü yaşandığını, işçi cinayetlerinde adeta katliam yaşandığını ve tarımın, çiftçiliğin ve besiciliğin bitirildiğini ifade etti.

Kahraman, “Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedefliyorlar. Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Çıkarlarını korumak için karanlık odaklar, militarist yapılar hep olsun istiyorlar. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sahneye Grup Kucaklaşma çıktı.

Haber Merkezi

 

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık