Bursa’da sendika ve meslek örgütlerinden ek zam eylemi

Bursa’da sendika ve meslek örgütlerinden ek zam eylemi

Bursa’da sendika ve meslek örgütleri insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve ek zam talepli eylem yapıldı.

KESK, DİSK, TMMOB, Bursa Tabip Odası ve TÜMTİS Bursa Şubesi’nin çağrısıyla bir araya gelen emekçiler Fomara Meydanı’nda TÜİK’in açıkladığı enflasyonu protesto ederek insanca yaşamaya yetecek bir ücret talebinde bulundu.

Ortak açıklamayı KESK Bursa Şubeler Platformu dönem sözcüsü Okan Okumuş okudu.

TÜİK her altı ayda bir iktidarın ekonomi politikalarına uygun oranlar açıklayarak gerçek enflasyonu gizliyor ve iktidar TÜİK verilerine göre enflasyon farkını vererek lütfedercesine artış oranı açıklıyor diyen Okumuş, “Oysa her zaman altını çizdiğimiz üzere enflasyona göre maaş zammı “sıfır” zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir. İktidar büyük bir gürültüyle kamu emekçilerinin ve emeklilerin 2023 Ocak maaşlarının yüzde 25 artırılacağını açıkladı. Büyük tepki üzerine daha 24 saat geçmeden artış %30 olarak revize edildi. Sanki %25’i söyleyen muhalefetmiş gibi kendileri çalıp kendileri oynadı” dedi.

“Halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadı”

Yıllardır emeği ile geçim mücadelesi veren bizler gittikçe artan hayat pahalılığını iliklerimize kadar yaşamaya devam ediyoruz vurgusunu yapan Okumuş, “Geldiğimiz noktada yıllardır sahnelenen bu oyunların sonuçlarını gizlemek artık mümkün değildir. Nüfusun %1’ini oluşturan tuzu kuru olanların, rantçı çevrelerin, sermayenin dışındaki tüm halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadığı” ifade etti.

KESK Bursa Şubeler Platformu dönem sözcüsü Okan Okumuş emekçilerin talebini ise şöyle sıraladı:

  • Öncelikle yaşanan kayıpların bir nebze de olsa azaltılması için kamu emekçilerinin ve tüm emeklilerin maaşlarına en az asgari ücret artış oranı kadar zam yapılmasını, 
  • İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret için en düşük kamu emekçisinin maaşına eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını,
  • Tüm vergi yükünü ücretlilerin omuzlarına yıkan, her yıl daha da büyüyen gelir vergisi adaletsizliğine derhal son verilmesini, gelir vergisi birinci dilim oranının %15 ten %10’a düşürülerek yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini talep ediyoruz.  

“Emekliler enflasyon altında ezilmiyor mu?”

Açıklamada sendikal önündeki engellere değinen TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, “Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz dediler ve asgari ücreti 8 bin 500 lira yaptılar ama yaklaşık 6 milyon emeklinin maaşını 5 bin 500 lira yaptılar peki bunlar enflasyonda ezilmiyor mu?” diye sordu.

Vergi dilimindeki adaletsizliğede değinen Aslan, “Her gün 5 işçi iş kazalarında hayatını kaybediyor. Bunun bir an önce engellenmesi gerekiyor” dedi.

İktidar kamuoyunu kendine dönüştürebilmek için binlerce trol ayarlayıp onlara halkın bütçesinden para ayırmaktadır diyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Uçan saraya, gezen saraya, yazlık saraya, kışlık saraya para var ama emekçiye yok. Mesele iktidardan kaynaklanmaktadır para yokluğundan değil” dedi.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık