Bursa'dan kadın cinayetlerine tepki!

Bursa'dan kadın cinayetlerine tepki!

Bursa Kadın Platformu'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Bu ülkede her gün kadınlar katlediliyor! Bu ülkede kadınlar her geçen gün daha korkunç bir vahşetin hedefi haline geliyor! Bu Ülkede kadınlar kaybediliyor! Bu ülkede kadınlar evlerinde yakılarak öldürülüyor!

İstanbul'da özel bir üniversitede öğretim görevlisi olan Dr. Aylin Sözer’in, eski erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Kemal Delbe tarafından evinde yakılarak, Malatya'da Selda Taş'ın evli olduğu Mehmet Taş, tarafından başından vurularak ,, Gaziantep' de Vesile Dönmez ‘in oğlu tarafından vurularak öldürülmesi kadınların isyanını büyüttü. Aylin Sözer’in fail tarafından iki gündür evinde rehin tutulduğu ifade ediliyor. Pandemi döneminde evler daha fazla şiddet mahalli haline geldi, şiddet faillerinin iktidarın kadına yönelik şiddete göz yuman, failleri aklayarak, serbest bırakarak adeta teşvik eden tutumu her gün kadınların canına mal oldu, olmaya devam ediyor.

İktidar sözcüleri ise kadınların şiddete karşı acil önlem taleplerine kulak verip harekete geçmek yerine, öfkenin büyüdüğü her cinayette “Şiddete karşı sıfır tolerans” lafazanlığıyla halkın karşısına çıkıyor. Şiddeti önlemekle yükümlü bakanlar sahte gözyaşları döküp “davanın takipçisiyiz” diyor. Ama gerçekte iktidar, tüm aygıtlarıyla hayatın her alanında erkek egemen zihniyeti pekiştirerek kadın katillerini kolluyor.  Kadın cinayetlerine karşı acil önlem taleplerini görmezden gelen, imzaladığı uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmeyen, etkili ve acil önlemler almaktan imtina eden bu hükümet, yüzlerce kadının ölümünde olduğu gibi Aylin Sözer cinayetinden de sorumludur.

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara son verilsin. Biliyoruz ki gizli kapılar arkasında hala sözleşmeden nasıl kurtuluruz hesapları yapanlar 6284 Sayılı Yasanın tartışılmasına izin verenlerdir. Kadınlar ölürken, öldürülürken, bunu yapmaya devam ediyorsunuz. Bu tartışmalara artık bir son verip. Hükümetin acil görevi Kadınların öldürüldüğü, bunun artık vahşete dönüştüğü bu ülkede kadına yönelik şiddeti engellemeye ilişkin çalışma yapmaktır. Aksi halde her davranış her yeni gün bir kadın cinayeti anlamına geliyor.

Eşitliğin altının oyulduğu, kadınların haklarının tırpanlandığı, şiddete karşı acil önlemlerin hayata geçirilmediği her yeni gün yeni kadın katliamları yaşanmaya devam edecek!

2015’te Özgecan Aslan, geçtiğimiz Temmuz ayında Pınar Gültekin, daha bugün Aylin Sözer ve hayatı elinden alınan binlerce kadın… Kadınların hayatı ateş hattındayken, bedenleri erkek egemenliğinin ve cezasızlığın alevleri arasında kül edilmeye çalışılırken bu yangını söndürecek olan kadın dayanışmasının gücü, kadınların örgütlü mücadelesidir

Biz kadınlar, İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmasını Kadınların eşit, özgür, şiddet ve ayrımcılığın olmadığı, kimsenin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin ayrımcılık gerekçesi haline getirilmediği, güvenli bir hayat yaşama hakkının sağlanması için taleplerimizden asla vaz geçmiyoruz

Bu taleplerimizin tartışmasız hayata geçirilmesini istiyoruz."

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık