Bursa’da kadınlar 8 Mart’ta yürüdü: Hesap vereceksiniz

Bursa’da kadınlar 8 Mart’ta yürüdü: Hesap vereceksiniz

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Fomara Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar Kent Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Necla Türemen, “Biz kadınlar yüzyıllardır biriktirdiğimiz mücadele ve dayanışma gücümüzle iktidarının enkazını kaldıracağız, yeni bir dünyayı kuracağız.” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar sokakları doldurdu. Bursa’da da Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın saat 18.30’da Fomara Meydanı’nda bir araya geldi.

Fomara’da Kent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar ellerinde “kaybedilen çocukların takipçiyiz”, “yaralarımızı birlikte saracağız”, ve Süleymaniye’de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Jineoloji Araştırma Merkezi Üyesi ve Jineoloji Dergisi Editörü Akademisyen Nagihan Akarsel’in fotoğrafının olduğu dövizler taşıdı. Kadınlar yürüyüş sırasında, “karanlığa teslim olmayacağız”, “kadınlar sokağa, hesap sormaya”, “jin, jiyan, azadi” sloganları attı. Eyleme HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da katıldı.

Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını platform adına Necla Türemen okudu.

 

KADIN CİNAYETLERİ GİBİ DEPREM DE POLİTİKTİR

İktidarın kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetinin arttığını ve yaşanan ekonomik krizin etkilerinin derinden hissedildiği bu dönemde 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle sarsıldıklarını söyleyen Türemen, “Tıpkı kadın cinayetleri gibi deprem de politiktir. Siyasal İslamcı iktidar kurduğu rant sistemi ile depremi bir felakete dönüştürmüş, Tek Adam rejimi iflas etmiştir.” sözlerinin ardından iktidara istifa çağrısında bulundu.

Depremle birlikte kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların daha derin ayrımcılık, yoksulluk ve istismar tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Türemen, “Deprem bölgesindeki kadınların, çocukların ve LGBTİ+ların ihtiyaçları önceliklidir.” dedi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ORTAK TAŞAM ALANLARI IŞIKLANDIRILSIN

Deprem bölgesindeki tüm ortak yaşam alanlarının ışıklandırılması ve güvenli hale getirilmesi çağrısında bulunan Türemen, kadınlara sağlık hizmeti konusunda mahremiyet alanı yaratılması gerektiğini söyledi. Türemen ayrıca kadınların ihtiyaçları olduğunda başvurabilecekleri kadın görevliler bulunması, ped ve hijyen ürünlerine de rahatlıkla ulaşabilmeleri gerektiğini ifade etti.

 

“İKTİDARIN ENKAZINI KALDIRACAĞIZ”

Depremin ardından depremzede çocukların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde tarikat ve cemaatlere verildiğini, Diyanet’in “evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli yok” fetvasını hatırlatan Türemen, “Biz kadınlar yüzyıllardır biriktirdiğimiz mücadele ve dayanışma gücümüzle iktidarının enkazını kaldıracağız, yeni bir dünyayı kuracağız. Çocukları, hepimizin güvencesi olan laiklik ve hukuk güvenliği ilkelerini, seçim güvenliğini, eşit ve şiddetsiz bir ülkede yaşama umudumuzu iktidarın hukuk tanımaz tavrına teslim etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık