Bursa’da 25 Kasım: Polis barikatını aşan kadınlar Kent Meydanı’na yürüdü!

Bursa’da 25 Kasım: Polis barikatını aşan kadınlar Kent Meydanı’na yürüdü!

Bursa’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Bursa Kadın Platformu’nun çağrısı ile Fomara Meydanı’nda toplanan kadınlar polis engeli ile karşılaştı. Geri adım atmayan kadınlar polis barikatını aşarak Kent Meydanı’na yürüdü.

Bursa’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Bursa Kadın Platformu’nun çağrısı üzerine Fomara Meydanı’nda buluştu.

İlgiliHaberler

Bursa'daki kadınların dayanışmasından bir fotoğraf

 

 

Kadın örgütleri adına yapılan açıklamaların ardından Kent Meydanı’na yürümek isteyen kadınlar, polis engeli ile karşılaştı. Polis, yürüyüş başvurusunun belirlenen sürede yapmadığı gerekçesi ile kadınların önüne barikat kurdu.

Anayasal haklarını kullandıklarını ve engellenmelerinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan kadınlar geri adım atmadı.

Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından yapılan görüşmeler sonucu polis geri çekilirken kadınlar alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kent Meydanı’na yürüdü.

Bursa Kadın Platformu adına yapılan basın açıklamasında, kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinin her geçen gün arttığı, bu ölümlere ilişkin etkin soruşturma yürütülmediği, AKP-MHP iktidarının da kadın mücadelesinin kazanımlarını hedef alan politikalarının artarak devam ettiği belirtildi.

#Bursa’da 25 Kasım: Polis barikatını aşan kadınlar Kent Meydanı’na yürüdü! https://t.co/vsVjDY6BFk#25KasımdaSokaktayız #25KasımKadınaSiddeteHayır #KadinaSiddeteHayir #25KASIM pic.twitter.com/OJoEDsM5DV

— BursaMuhalif Gazetesi (@BursaMuhalif) November 25, 2022

“Kadın cinayetlerini olağanlaştıran erkek adalete ‘itaat yok isyan var’ demek için sokaktayız” denen açıklamada, kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğü olan devletin, kadınlara yönelttiği cezasızlık politikasıyla, erkek yargı mekanizmasıyla, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın kazanımlarını hedef alan hukuksuz uygulamalarıyla şiddetin sorumlusu olduğu ifadeleri yer aldı.

Bursa’da 25 Kasım: Polis barikatını aşan kadınlar Kent Meydanı’na yürüdü! https://t.co/vsVjDY63PM#25KasımdaSokaktayız #25KasımKadınaSiddeteHayır #KadinaSiddeteHayir #25KASIM pic.twitter.com/aIzq7R6HH5

— BursaMuhalif Gazetesi (@BursaMuhalif) November 25, 2022

“İran’da özgürlüğü için mücadele eden, yaşamları ellerinden alınan, idamla yargılanan kadınların her bir saç teli için isyanı büyütüyoruz” ifadeleri ile İran’daki kadın mücadelesine selam gönderilen açıklamada, kadınların dünyanın hiçbir yerinde erkek ve devlet şiddetine karşı haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceği vurgulandı.

#Bursa’da 25 Kasım: Polis barikatını aşan kadınlar Kent Meydanı’na yürüdü! https://t.co/vsVjDY63PM pic.twitter.com/iOVgG6OHhz

— BursaMuhalif Gazetesi (@BursaMuhalif) November 25, 2022

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık