Bursa Kadın Platformu 1 yıldır kayıp olan Gülistan Doku için Fomara Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi

Bursa Kadın Platformu 1 yıldır kayıp olan Gülistan Doku için Fomara Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi

Bursa Kadın Platformu 1 yıldır kayıp olan Gülistan Doku için Fomara  Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Dersim’de 5 Ocak 2020’de kaybolan ve bugüne kadar haber alınamayan Gülistan Doku için Fomara Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Bursa Kadın Platformu ve çok sayıda kadının katıldığı açıklamada da “Bir yıldır kayıp olan Gülistan Doku nerede?” diye soruldu.

Bursa Kadın Platformu adına açıklama yapan Emek Saymaz, “Gülistan’ın kaybolmasına neden olan sebepleri ve Gülistan’ın bir yıldır neden bulunamadığını, biz kadınlar öğrenmek istiyoruz. Gülistan Doku kaybolmasından sorumlu baş şüpheli Zaynal Abakarov  ve ailesi neden halen sorgulanmıyor. Barajda göstermelik arama çalışması yaparak olay kapatılmaya çalışıyor. Gülistan kaybolduğu hafta Munzur Üniversitesi’nde eylem yapan kadınlara polis gözaltı yapıyor. Kadınlar olarak bizler baskılara rağmen Gülistan’ı sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi. 

Gülistan ve katledilen tüm kadınların failini iyi tanıdığını vurgulayan Saymaz, “Erkek egemen zihniyetinizle yargıya yaptığınız müdahalelerinizle, olayların üzerini örtmeye çalışarak failleri korumaya, aklamaya çalıştığınızı biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni etkin biçimde uygulamayan bu sözleşmeden çekilmek isteyen her öldürülen kadınların sorumlusu da sizlersiniz.” ifadelerini kullandı.

Kadınları, çocukları koruyan yasaların etkin biçimde uygulanması belirten Saymaz, “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun kadınların, çocukların hayatlarını güvence altına alınmasını istiyoruz. Bunun için mücadelemizden hayatımızdan haklarımızdan asla vazgeçmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık