Bursa Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

Bursa Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

Bursa Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

 
 Paylaş

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına tepkiler devam ediyor.

Bursa Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini ve sözleşmeye sahip çıkacaklarını söyledi.

Bursa Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Tuğba Yalar, “Bir gece yarısı, kararnameyle, tek bir adamın kararı ile Meclis’e sormadan, kimseye sormadan, kadınlara sormadan İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı. Bizi şiddetten koruyan, devlete bu şiddeti önle diyen sözleşmeden yangından mal kaçırır gibi çıkıldı. Kadınları dövme özgürlüğü isteyen erkeklere, Samsun’daki İbrahim Zarap gibilere, “eşit değilsiniz” diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirenlere büyük bir hediye verildi. Ama biz nasıl ki yaşamaktan vazgeçemeyiz, İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmiyoruz” dedi.

Kadınların sesini duyacaksınız

Biz her gün ölürken erkeklerin adımıza karar vermesinden bıktık usandık diyen Yalar, “Kadınların sesini duyacaksınız. Kadınların isyanını duyacaksınız. Bu şiddet bizim en yakınımızda, yanı başımızda, hepimiz yarın aramızdan kim eksilecek diye yaşamaktan bıktık usandık” dedi.

Her gün en az bir kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşadıklarını söyleyen Yalar, “Kadınları korumak yerine gidip İstanbul Sözleşmesi’ni feshedebiliyorlar. Kadınlar öldürülmemek için sonsuz bir mücadele veriyorlar. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı hayatta olabilecek kadınların isyanıyla buradayız! Emine Bulut’un, Sevtap Şahin’in, Fatma Altınmakas’ın ve daha pek çok kadının isyanıyla burada” olduklarını vurguladı.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık