Bursa Valiliği ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ konulu resim yarışmasını yasakladı

Bursa Valiliği ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ konulu resim yarışmasını yasakladı

Ezgi Bulut

Bursa Valiliği, Eğitim-Sen’in Bursa genelindeki tüm okullarda yapılmasını talep ettiği ‘toplumsal cinsiyet eşitliği konulu resim yarışması’nı yasakladı. Bu yasağın kabul edilemez olduğunu söyleyen Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar, “Bu karar kız çocuklarının eğitim, sağlık, barınma hakkının gaspıdır” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) Bursa genelinde tüm okullarda düzenlemek istediği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Konulu Resim Yarışması” Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra Bursa Valiliği’nin engellemesi ile karşı karşıya kaldı.

Bursa Valiliği’nin yarışma talebini reddetmesinin ardından BursaTanık.com’a konuşan Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar, Türkiye gibi yüzünü çağdaşlıktan yana çevirmiş bir ülkede ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ konulu resim yarışmasının yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

‘KARAR KADINLARI İKİNCİ SINIF GÖREN ZİHNİYETİN ÜRÜNÜDÜR’

‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ konulu etkinlikleri her yıl yaptıklarını ve şimdiye kadar hiçbir sıkıntı ile karşı karşıya kalmadıklarını hatırlatan Bayraktar, “Bu kararın alınmasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin ne olduğunu bilmeyen ya da kadınları ikinci sınıf insan olarak gören bir zihniyetin yönetim erklerine etkisini görüyoruz” dedi.

Kararın kadın cinayetlerine destek anlamı taşıdığını ifade eden Bayraktar, “Bu karar kız çocuklarının eğitim, sağlık, barınma hakkının gaspıdır. İslami kuralların geçerli olduğu İran’da bile bu kurallar bugün sarsılırken, alınan bu karar kabul edilemez.” açıklamasında bulundu.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen, “Söz konusu etkinliğin; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarına uygun olarak. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na, ilgi (a) Yönerge’nin 5.inci maddesinin 11.inci fıkrası hükümlerine ve yürürlükteki diğer tüm düzenlemelerde belirtilen hüküm, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde, denetimleri ilgili tüm resmi / özel okul ve kurum ile ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmek üzere gönüllülük esasına göre, ücretsiz olarak yapılması Müdürlüğümüzce uygun görülmektedir. Makamlarımızca da uygun görüldüğü takdirde, olurlarınıza arz ederim” onay metninin arkasından Bursa Valiliği başvuruyu reddetti.

 

Valiliğin yarışma talebini reddetmesinin ardından Bursa il Milli Eğitim Müdürlüğü kararı okullara iletti.

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilgili kararın görevde olmadığı tarihlerde onayladığını ileri sürdü. Gür, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada: “Görevde olmadığım tarihlerde ve öncesinde onay vermediğim bir konu ile ilgili bilgim dışında alınmış sosyal medyada dolaşan onay; derhal iptal edilmek üzere valilik makamına sunulmuş ve ilgili onay valiliğimizce iptal edilmiştir! İlgililer ile ilgili gerekli soruşturma başlatılmıştır.” dedi.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık