Eğitim-Sen Bursa’dan promosyon çağrısı: ‘Lütuf değil hakkımızı istiyoruz!’

Eğitim-Sen Bursa’dan promosyon çağrısı: ‘Lütuf değil hakkımızı istiyoruz!’

Eğitim-Sen Bursa’dan promosyon çağrısı: ‘Lütuf değil hakkımızı istiyoruz!’

 
 

TL’de devam eden değer kaybı, gıdadan enerjiye, akaryakıttan barınmaya kadar yaşam maliyetinde yaşanan artış, çalışanların ay sonunu getirme endişesini giderek arttırırken enflasyon ve zamlar karşısında ezilen kamu çalışanları, banka promosyonlarının mevcut ekonomik koşullara göre güncellenmesini talep ediyor. Halkbank Fomara Şubesi önünde buluşan Eğitim-Sen Üyeleri, enflasyon yüzde 20’nin altındayken imzalanan banka promosyonunun mevcut veriler ışığında güncellenmesi çağrısında bulundu.

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Bursa Şubesi üyeleri Fomara Halkbank şubesi önünde buluştu.

Sendika adına açıklama yapan Eğitim-Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem, son aylarda enflasyonun tamamen kontrolden çıktığını, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitlelerinin zamlar altında ezilerek geçim derdine düştüğünü söyledi.

“Enflasyon 20’nin altındayken imzalanan promosyonlar güncellenmeli”

Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyonu hatırlatan, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçilerinin ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıya olduğunu belirten Erdem, enflasyon yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmelerin resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirdiğini vurguladı. 

Erdem şöyle konuştu:

“Uzun süreli promosyonlarda enflasyon farkı gözetilmeli”

“Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında “enflasyon farkı” nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışan ciddi anlamda mağdur olmuştur. Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır. Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıkmıştır. Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. “

“Bankaların karlılık oranları yüzde 300’leri aşmışken…”

Bankaların kârlılık oranlarının yüzde 300’leri aşan oranlarda arttığını belirten Erdem, “Bir yandan milyonlarca ücretli çalışan açısından büyük ekonomik kayıplar söz konusuyken, diğer yandan bankaların bilançolarında dikkate değer kar ve kazançların ortaya çıkması, promosyon sözleşmelerinin mevcut ekonomik koşullara uygun olarak güncellenmesini gerektirmektedir.” dedi. 

“Emekçilerin ekonomik kayıpları telafi edilmeli”

Erdem, “Resmi verilere göre yıllık tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) %79,60 ve üretici fiyat enflasyonunun (ÜFE) %144,61 olarak açıklandığı bir ortamda eğitim ve bilim emekçilerinin maaş, ek ders ve diğer ödemelerdeki artışlar dikkate alınarak bankalar ile yapılan promosyon sözleşmeleri yeniden değerlendirilmeli, eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımlar en kısa sürede atılmalıdır. ” çağrısında bulundu.

Eğitim emekçileri anlaşma olmaz ise yaptırım uygulayacak

Eğitim-Sen Bursa Şube Sekreteri Derviş Erdem, yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmazsa, promosyon sözleşmesi yapılan bankadaki maaş hesaplarında bulunan bütün otomatik ödemeleri iptal edecekleri, kredi kartlarını iptal etmelerinin yanı sıra maaş ve ek dersler hesaplara yatar yatmaz başka bir bankaya EFT yapacakları uyarısında bulundu.

Uludağ ve Teknik Üniversite rektörlerine çağrı!

Açıklamada Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi rektörlerine de seslenen Erdem, “Yapılan promosyon sözleşmeleri komik düzeylerde kalmıştır. Vakit kaybetmeden yenilenmeli ve arkadaşlarımız daha fazla hak kaybına uğramamalıdır.” dedi.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık