Bursa’da eğitimcilerin eylemi sürüyor: Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısı geri çekilsin.

Bursa’da eğitimcilerin eylemi sürüyor: Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısı geri çekilsin.

Bursa’da eğitimcilerin eylemi sürüyor: Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısı geri çekilsin

 
 Paylaş

Öğretmenler, TBMM Genel Kurulu gündemine yarın getirilecek olan “Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı”nın geri çekilmesi için Bursa’da eylem yaptı.

TBMM Genel Kurulu gündemine yarın getirilecek olan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı’nın geri çekilmesi için Bursa’da eylem yapan öğretmenler teklifin özensiz, ihtiyaçları karşılamaktan uzak ve eksik olduğunu belirterek tasarının geri çekilmesini talep etti.

Şehreküstü Meydan’ında bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri adına açıklamayı Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar okudu.

Tasarı kabul edilemez

TBMM’ye sunulan kanun tasarısı gerek biçimi, gerekse sınırlı içeriği açısından bir meslek kanunu olmaktan çok uzaktır diyen Bayraktar, “Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunları, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısının sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik sınırlı düzenlemeler içermesi kabul edilemez” dedi.

Eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlik mesleği gibi önemli bir konunun birkaç kanun maddesi üzerinden büyük ölçüde statü farklılaşması ve maaş artışına indirgenmesi doğru bir uygulama olmadığını ifade eden Bayraktar, “Tasarıda uzman öğretmen ve başöğretmenlerin görev, yetki ve sorumlulukları diğer öğretmenlerden ayırt edilemediği için eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edildiği açıkça görülmektedir. Yapılması gereken öğretmenleri statülerine göre sınırlandırıp, birbirine rakip haline getirmek değil, öğretmenler arasında halen var olan sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmen ayrımlarına son veren ve kadrolu çalışmayı esas alan düzenlemeler yapmaktır” dedi.

“Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı derhal geri çekilmeli”

Bu düzenleme ile atamalarda yoğun olarak gündeme gelen mülakat-torpil uygulamalarının yeniden gündeme gelmesi, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması gibi uygulamalar üzerinden yeni mağduriyetlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacağını vurgulayan Bayraktar, “Bugün bizleri farklı statüler üzerinden bölmek isteyenlere karşı birlikte hareket etmezsek, hiçbir meslektaşımızın onaylamadığı bu düzenlemeyi geri çektiremezsek, yarın daha büyük saldırıların hedefi olmamız kaçınılmaz olacaktır. Eğitim emekçilerinin bilgisi ve önerileri dışında hazırlanan, onların temel haklarını ve taleplerini içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı derhal geri çekilmelidir. Bir meslek kanunu hazırlanacaksa “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı” temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve taleplerini güvence alına alan yeni bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık