Yönetilemeyen eğitimin faturası öğretmenlere kesiliyor

Yönetilemeyen eğitimin faturası öğretmenlere kesiliyor
Yönetilemeyen eğitimin faturası öğretmenlere kesiliyor
Salgının başından beri eğitim sistemini yönetemeyen ve öğretmenlere uygulanması gereken aşılamayı bile beceremeyen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni aldığı karar ile öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı.
Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilmesini Bursa Muhalif’e değerlendirdi.
Siyasi iktidar okulları önlem almadan açtı
Pandeminin başladığı günden bu yana sık sık yüz yüze eğitime ara verildiğini ve siyasi iktidarın yeterli önlemleri almadığını dile getiren Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, “Aşılamanın bir yılı geçmesine rağmen hala %10 civarlarında kalması, fabrikalarda işçilerin kesintisiz çalışmaya devam etmesi, okulların zaman zaman yüz yüze eğitime önlemler alınmadan açılması vaka sayılarının ve vefatların bırakın azalmayı, katlanarak artmasına yol açmıştır. Sağlık Bakanlığının vaka sayılarının azaldığını değil, artış hızının azaldığını açıklaması da bundandır.” dedi.
İdareciler keyfi kararlar vermekte
Okulların bir açılıp, bir kapanması bakanlığın kafasını karıştırmış durumda olduğunu ve gönderdiği yazı ve genelgelerin hala net olmadığını dile getiren Erdem, “İdareciler keyfi kararlar vermekte. 10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanların izinli sayılmasına dair genelge varken; illerde, ilçelerde hatta okullarda farklı uygulamalar yapılıp kimi yöneticiler durumu uyan arkadaşlarımızı izinli sayarken, kimileri böyle bir iznin milli eğitim çalışanına uygulanamayacağını söylemektedir. Bir de öğrencinin derse katılmaması durumunda öğretmenin ders ücretinin verilemeyeceğine dair görüş yazısı var.” açıklamalarında bulundu.
Öğretmen bütün hazırlığını yapıp ders saatinde sisteme girip öğrencisini bekliyorsa sorumluluğunu yerine getirdiğini ve ücret hak ettiğini ifade eden Erdem, öğretmenlerin böylesi bir dönemde yoğun gayret çalışmalarının görmezden gelinip ücretlerinin kesilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını ve haklarına yönelik yapılan saldırılara karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık