Bursa’da kadınlardan Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına tepki

Bursa’da kadınlardan Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına tepki

Bursa’da kadınlar sokağa çıkarak Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshine onay vermesini protesto etti.

Bursa Kadın Platformunun çağrısıyla kadınlar, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesine karşı Fomara Meydanı’nda bir araya geldi.

Bursa Kadın Platformu adına açıklamayı Neslihan Binbaş okudu.

“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alındığı günden bu yana 302 kadın erkekler tarafından katledildi”

Kadınları koruyacak politikalar oluşturulması gerekirken “kadının beyanı esas alınarak, şiddet faili erkeklere verilen uzaklaştırma kararlarının aileleri parçaladığı ve eşcinsel evlilikleri yasal teminata alarak Türk aile yapısını bozduğu” gerekçesiyle, kadınların yaşam güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alındığı günden bu yana 302 kadın erkekler tarafından katledildiğini söyleyen Binbaş, “254 kadın cinayeti şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. Kadınların nafaka hakkına göz dikildi, boşanmalarda aile arabuluculuğu getirileceği tartışıldı. Eril yargı Nevin Yıldırım’a uygulanmayan haksız tahrik indirimini Pınar Gültekin’in katiline uygularken, katil Cemal Metin Avcı’nın “İstanbul Sözleşmesi’nin iptali iyi oldu.” sözü çekilme kararının kimlere yaradığını bir kez daha gösterdi. LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi her geçen gün tırmandırılırken, Onur Yürüyüşü’nde yüzlerce kişi gözaltına alınarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. Eğitimin tüm kademelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin adının bile geçmemesi için müfredatlara, mevzuatlara yapılan müdahalelerle çocuk istismarı, çocuk yaşta evlilikler artmaya devam etti. Çalışma yaşamında cinsiyet eşitsizliği derinleştirilirken, kadınlara dönük mobbing ve ayrımcılık arttı, kadınları kamusal alanın dışına iten politikalar uygulanmaya devam ettiğini” söyledi.

“Meclis’in iradesi tek kişiye devredilemez”

Şiddetin, kadın katliamının, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü, kadına karşı tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı, LGBTİ+’ların sistematik olarak hedef gösterildiği, cinsiyet eşitsizliğinin yaşamın her alanında yeniden üretildiği bir ortamda, sözleşmenin kaldırılmasına karşı iptal istemini reddetmek tüm bu suçlara zemin hazırlamak ifadelerini kullanan Binbaş, “Danıştay kararı alenen erkek egemen sistemin tüm mekanizmaları ile korunacağının beyanıdır. Cezasızlık politikasıyla faillere ortaklık eden, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali talebini reddeden eril yargı bu şiddetin, istismarın ve cinayetlerin suç ortağıdır. Kadınların mücadelesi sonucunda imzalanan ve kadınların en önemli kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir biçimde uygulanması için mücadele yürütülmesi gerekirken, hukuku yok sayarak alınan çekilme kararı da eril yargının ret kararı da kadınlar açısından yok hükmündedir. Meclis’te oy birliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden tek kişilik Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılamaz. Meclis’in iradesi tek kişiye devredilemez. Erkek adalet değil, gerçek adalet için Danıştay’ın kararını kabul etmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” dedi.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık