Bursa’da okulda “harem selamlık” oturma düzeni talimatına Eğitim Sen’den tepki

Bursa’da okulda “harem selamlık” oturma düzeni talimatına Eğitim Sen’den tepki

Bursa’da okulda “harem selamlık” oturma düzeni talimatına Eğitim Sen’den tepki

 
 Paylaş

Osmangazi’de Mithatpaşa Ortaokulunun müdürü Haydar Akın, okuldaki kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması için öğretmenlere yazı gönderdi. Olay hakkında soruşturma açıldı.

Yaşanan olayla ilgili Eğitim Sen Bursa Şubesi okul önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Eğitim Sen Gene Başkanı Nejla Kurul ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’da destek verdi.

Toplumsal yaşamın farklı alanlarında olduğu gibi, eğitim sisteminde ve okullarda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamalar, çocuk ve gençlerimize yönelik açık bir baskı ve dayatma haline gelmiştir diyen Nejla Kurul, “Osmangazi’de yaşanan bu örneğin ilk olmadığı bilinmektedir. Okul müdürünün, yetkisini ve haddini aşarak kız ve erkek öğrencileri cinsiyetçi bakış açısıyla ayrı sıralarda oturtmak istemesi, iktidar ve yandaşları tarafından sık sık gündeme getirilen karma eğitim karşıtlığının tipik bir sonucudur” dedi.

“Bu yaklaşım laik eğitime meydan okumak anlamına geliyor”

Bu çağ dışı zihniyetin kız ve erkek öğrencileri ayrı sıralarda, ayrı sınıflarda, daha sonra ayrı ayrı okullarda okutulması fikrinin somut bir yansıması olduğu açıktır diyen Kurul, “Eğitim biliminin en temel ilkeleri ile çelişen böylesine çarpık ve hastalıklı bir yaklaşımın laik eğitime meydan okumak anlamına geldiği açıktır. Çocukların eğitiminden ve kişisel gelişiminden endişe duyan hiç kimsenin, ileriki yaşlarda çocuklarda farklı kişilik sorunları ortaya çıkarma ihtimali taşıyan böylesine cinsiyetçi ve ayrımcı bir uygulamayı kabul etmesi mümkün değildir. Bu tür uygulamaların asıl hedefi karma eğitimdir ve çocukların gelişimi açısından son derece tehlikeli bir durumdur” dedi.

“Okul müdürü derhal görevden alınmalı”

Erkek ve kız öğrencilerin karma eğitimine dinsel ve cinsiyetçi gerekçelerle karşı çıkmak ve tek cinse dayalı eğitimi savunmak, okulların sadece öğrenme değil, aynı zamanda çocuklar ve gençler için sosyalleşme mekânları olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesi, öğrencilerin cinsiyetlerine göre ayrıştırılması birbirinden açıkça tecrit edilmesi anlamına geldiğini vurgulayan Kurul, “Böylesine ayrımcı ve cinsiyetçi bir anlayışa sahip kişilerin okul yöneticisi olarak görev yapıyor olması çocuklarımızın geleceği açısından en büyük tehditlerden biridir. Çocuklarımızın cinsiyetleri üzerinden yasal yetkilerini de aşarak suç işleyen bu okul müdürü derhal görevden alınmalı, böylesine çağ dışı zihniyete sahip birisinin idarecilik ya da öğretmenlik yapmasına kesinlikle izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

“Bugün yapılan iş karma eğitimi yok etme girişimi”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise okul önünde yaptığı konuşmada, “Ülkede yoksulluk, yoksulluğun dip yaptığı, işsizin umutlarının tükendiği, gençlerin çareyi yurt dışında aradığı bir tarihsel dönemde biz yine siyasal iktidarın mikro bir oyunundan bahsetmek zorundayız. Bugün yapılan iş karma eğitimi yok etmek. İktidarın derdi bir okulda bir müdürle karma eğitimi yok etme içerisinde. Yeni bir ayrıştırma ülkenin gerçek gündemini konuşturmak yerine ülkeyi yine kendi siyasetinin bir parçası haline dönüştürebilmek, onun üzerinden oy devşirmek gençlerin geleceği ile oynamak istiyorlar. Bu anlayışı reddediyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

En Üste Çık